Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W sekcji Blog/Varia publikujemy akualności dotyczące projektu, takie jak informacje dotyczące konferencji, warsztatów, informacje o naszych publikacjach i organizowanych przez nas wydarzeniach, ciekawostki. Jest to także miejsce, w którym pojawiają się krótkie notki przygotowywane przez współpracujących z nami studentów.  

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

WARSZTATY HERIGEOCARTO

WARSZTATY HERIGEOCARTO

WARSZTAT HERIGEOCARTO

Członek naszego zespołu, dr inż. Radosław Piskorski, w ramach współpracy UNA EUROPA przygotował międzynarodowy projekt badawczy, którego częscią jest warsztat dla studentów.

Warsztat HERIGEOCARTO jest wynikiem współpracy naukowców z trzech ośrodków  akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Madryckiego i Katolickiego  Uniwersytetu w Lowanium. HERIGEOCARTO łączy trzy obszary wiedzy: badania nad  dziedzictwem, kartografię oraz edukację. W założeniu warsztat ma dwa komponenty: naukowo-badawczy oraz edukacyjny. Studenci biorąc udział w warsztacie uczestniczą w międzynarodowym projekcie badawczym, równocześnie zdobywają kompetencje, które mogą wykorzystać podczas projektowania własnych badań oraz w pracy zawodowej. Dlatego podczas warsztatu będziemy uczestniczyć w zaprojektowaniu i rozwiązaniu konkretnego zadania związanego z miejskim dziedzictwem i kartografią. Projektowanie zadania wymaga znajomości konkretnych narzędzi badawczych i oprogramowania, do których dostęp oraz zasady obsługi zostaną przekazane studentom podczas warsztatu.

W perspektywie naukowej głównym celem warsztatu jest weryfikacja efektywności narzędzi cyfrowej kartografii w rozwoju kompetencji geograficznych i wiedzy o dziedzictwie wybranych miast. W tym celu wykorzystamy przestrzeń Krakowa oraz Madrytu, które przełożymy na kategorie cyfrowe i przestrzenne. W końcowym etapie dane te przedstawimy w formie map narracyjnych.

Badanie przydatności narzędzi kartografii cyfrowej do interdyscyplinarnych badań, których komponentem jest humanistyka i nauki społeczne, wymaga korelacji różnego typu danych oraz łączenia kilku perspektyw badawczych. Tego typu interdyscyplinarne projekty badawcze są często wyzwaniem dla badaczy pozostających w kręgu jednej dyscypliny. Jednak to interdyscyplinarne badania dają możliwość wielostronnej analizy danych. Narzędzia GIS, z których będziemy korzystać podczas warsztatu, pozwalają na prezentację wyników badań w bardzo atrakcyjny i przystępny sposób, zarówno w ujęciu ilościowym i jakościowym. Zwrócimy także uwagę na pozyskiwanie odpowiednich danych, umiejętność weryfikacji informacji pochodzących z różnych źródeł oraz ocenę ich wiarygodności (np. różnego typu bazy danych, atlasy).

Ponizej linki do map przygotowanych podczas warsztatów. Celem warsztatu było zaprojektowanie trasy zapoznającej dwunastolatki z miejskim dziedzicwtem. Obrana trasa i napotykne po drzodze obiekty stawaiły pytania o to, czym jest dziedzictwo, kto je definiuje i jaką wiedzę czerpiemy o danej lokalności przyglądając się jej przez pryzmat "dziedzictwa":

https://arcg.is/TimSK0

https://arcg.is/084Xe9

https://arcg.is/11z4jH0