O działalności lubelskiego oddziału "Caritas" podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę (Luty-Marzec 2022 r.)

Od początku tragicznych wydarzeń, jakie dotknęły Ukrainę w 2022 r., Polska aktywnie włączyła się w pomoc. Pomoc zaczęła być udzielana na różnym poziomie. Zaangażowane są zarówno instytucje państwowe, stowarzyszenia społeczne jak i osoby niezależne. Organizacje religijne nie były wyjątkiem. Wyjątkowo dobrym przykładem jest tutaj "Caritas" Archidiecezji Lubelskiej.

Od 24 lutego 2022 r. na terenie Caritas w Lublinie zorganizowano duży punkt zbiórki pomocy dla uchodźców z Ukrainy, a także bezpośrednio dla mieszkańców ukraińskich terytoriów objętych wojną.

Na terenie punktu humanitarnego prowadzona jest duża działalność wolontariacka, w którą zaangażowana jest wysoka liczba wolontariuszy. W pracę zaangażowani są ludzie nie tylko z Polski, ale z Ukrainy, Białorusi, Irlandii, Kanady, Niemiec i innych krajów.

Przychodzą ludzie, którzy dobrowolnie oferują swoją pomoc. Osoby są zaangażowane w każdą pracę, którą ma "Caritas" Archidiecezji Lubelskiej. Począwszy od sortowania rzeczy dla mężczyzn, kobiet i dzieci, pracy w magazynie, po sortowanie żywności, chemii i artykułów higienicznych.

Osobnym przykładem działalności wolontariackiej jest praca na linii telefonicznej odbierającej telefony od mieszkańców Ukrainy, żądających pomocy, a także od Polaków gotowych udzielić pomocy w postaci transportu, noclegu, jedzenia i innych przedmiotów.

Według mojej osobistej obserwacji, "Caritas" Archidiecezji Lubelskiej doskonale radzi sobie z udzieleniem wszelkiej niezbędnej pomocy mieszkańcom Ukrainy i jej głównym celem –  wsparciem ludzi, którzy znaleźli się w trudnych sytuacjach, jedną z których jest wojna. Wojna, która zmusiła ich do opuszczenia domów, swojej rodzimej Ukrainy...

Autor: Mikhail Obzhigalin (Михаил Обжигалин)