Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W sekcji Blog/Varia publikujemy akualności dotyczące projektu, takie jak informacje dotyczące konferencji, warsztatów, informacje o naszych publikacjach i organizowanych przez nas wydarzeniach, ciekawostki. Jest to także miejsce, w którym pojawiają się krótkie notki przygotowywane przez współpracujących z nami studentów.  

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obrazki dla Proboszcza

Obrazki dla Proboszcza

Już w trakcie procesu mapowania zauważyć można różnice w intensywności występowania symboli religijnych w różnych częściach miasta. Związane one mogą być także z charyzmą i aktywnością „przywódcy” religijnego danej społeczności.

Na lubelskim Osiedlu Niepodległości uwagę zwraca duża liczba obrazków z wizerunkami świętych, eksponowanych w oknach prywatnych mieszkań. Pośród dotychczas zmapowanych 48 takich obiektów w pięciu dzielnicach, aż 19 zlokalizowanych jest właśnie tu.

Osiedle usytuowane jest w zasięgu oddziaływania parafii pw. św. Antoniego Padewskiego. Od budowy kościoła w latach 1985–1987, proboszczem w nim był ks. Stanisław Róg. Mieszkańcy do dziś podkreślają otwartość, zaangażowanie i skromność swojego „ojca” duchowego. Proboszcz skupiał wokół siebie lokalną społeczność i zachęcał ją do aktywnego uczestnictwa w życiu religijnym. Liczne i zwrócone w stronę przechodniów wizerunki świętych w oknach są efektem jego pracy duszpasterskiej a także manifestacją odwagi mieszkańców w publicznym wyrażaniu swej religijności. Stanowią też rodzaj upamiętnienia oraz symbol przynależności. Jak pisała Ewa Czesna analizując pisma Wittgesteina: „obraz religijny odgrywa rolę regulatywną, funkcjonuje jak drogowskaz, kierujący całym życiem, napominający, jak żyć”.

W 2018 r., w trzecią rocznicę śmierci proboszcza, skwerowi w centrum Osiedla nadano jego imię oraz odsłonięto pamiątkowy kamień. Kwiaty i uporządkowanie terenu wokół pomnika wskazują na ciągle żywą pamięć o zmarłym. Wśród eksponowanych w oknach wizerunków, oprócz Maryi, Jezusa i papieża, często pojawia się również postać św. Antoniego Padewskiego. Świadczyć to może o trwałości poczucia więzi z własną wspólnotą religijną (wg badań GUS z 2018 r. więź taką odczuwa 66% mieszkańców Polski, a 22% określa ją jako silną) i dalszej aktywności parafii. Finalne wnioski wymagałyby jednak dalszych, pogłębionych badań. Być może wyjaśnienie jest znacznie prostsze – takie obrazki do ekspozycji kupić można w przykościelnym kiosku.

 

Autorka: Monika Tarajko

Zobacz galerię zdjęć