Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W sekcji Blog/Varia publikujemy akualności dotyczące projektu, takie jak informacje dotyczące konferencji, warsztatów, informacje o naszych publikacjach i organizowanych przez nas wydarzeniach, ciekawostki. Jest to także miejsce, w którym pojawiają się krótkie notki przygotowywane przez współpracujących z nami studentów.  

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykorzystanie narzędzi GIS w projekcie RUM - dotychczasowe doświadczenia

Wykorzystanie narzędzi GIS w projekcie RUM - dotychczasowe  doświadczenia

Głównym założeniem projektu jest zbadanie relacji między przestrzenią miejską a religią.

W tym celu w pierwszym etapie członkowie zespołu zbierają zaobserwowane przez siebie ikony religijne (iconic religion, Knott, Krech and Meyer 2016). Etap ten jest realizowany za pomocą aplikacji ArcGIS Field Maps z wykorzystaniem przygotowanego w oprogramowaniu ArcGIS Online projektu opartego na przestrzennej bazie danych. Zawiera ona kilkanaście atrybutów, które mają pozwolić na możliwie najdokładniejsze kategoryzowanie zaobserwowanych obiektów reprezentowanych przez punkty i linie. Każdy obiekt bazy posiada także załączniki (zdjęcia, filmy, pliki dźwiękowe). Ogromne zróżnicowanie ikon religijnych powoduje, że pierwotne założenia ontologii bazy danych musiały ulec pewnym zmianom (dodanie nowych atrybutów, zmiana listy wartości itp.). Potwierdza to fakt, jak trudnym zadaniem jest sztywne skategoryzowanie zjawiska jakim jest religia.
Zebrane dane (głównie w postaci punktów) tworzą liczny zbiór, stanowiący bogate źródło informacji o religii w mieście. Wykorzystanie ich jako danych wejściowych w analizach GIS może pozwolić na badanie relacji religii z innymi zjawiskami społecznymi, a także ocenę nasycenia przestrzeni miejskiej przez religię. Dołączone mapy przedstawiają, na przykładzie Krakowa, gęstość ikon religijnych na obszarze miasta, a także ich liczbę w obrębach ewidencyjnymi. Na ich podstawie można stwierdzić, ze religia koncentruje się głównie w rejonie ścisłego centrum (Stare Miasto, Kazimierz) oraz Łagiewnik, gdzie znajdują się dwa duże sanktuaria. Mapa z podziałem administracyjnym daje bardziej szczegółowy obraz rozmieszczenia religii w mieście, ze względu na fakt, że mapa gęstości ma głównie na celu prezentację nasilenia zjawiska, przez co eksponowane są ekstremalne wartości.
Przedstawione analizy nie wyczerpują tematu – są tylko przykładem, jak szerokie zastosowanie może mieć GIS i jak może ułatwić analizę takich danych.

Autor: Radosław Piskorski