Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W sekcji Blog/Varia publikujemy akualności dotyczące projektu, takie jak informacje dotyczące konferencji, warsztatów, informacje o naszych publikacjach i organizowanych przez nas wydarzeniach, ciekawostki. Jest to także miejsce, w którym pojawiają się krótkie notki przygotowywane przez współpracujących z nami studentów.  

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Pisząc wniosek grantowy moim celem było zbadanie jak kształtują się relacje między  procesami miejskimi i religią w polskich miastach. Jednym z głównych założeń był fakt, że wiele teorii pokazujących zależności pomiędzy dynamiką miejskości i religii powstało w kontekstach zachodniej Europy i Globalnego Południa, przez to odmiennych i nieprzystających do polskiej rzeczywistości. Projekt miał zatem poddać analizie religijną specyfikę wschodnioeuropejskiego miasta. Zakładałam wiele dynamicznych procesów, z którymi zespół badawczy będzie się mierzyć podczas badań, wszak miasto ma wymiar procesualny. Jednak już początek projektu przypadł na czas pandemii COVID-19, która okazała się pierwszym symptomem wskazującym, iż prowadzone badania zostaną naznaczone szczególnym kontekstem.

Trwająca i stale eskalująca wojna w Ukrainie wpłynęła na nas, na cały zespół projektu, w wielu wymiarach. Przede wszystkim emocjonalnym i humanitarnym. Jesteśmy związani z naszymi ukraińskimi znajomymi, przyjaciółmi i rodzinami. Wyrażamy solidarność z narodem ukraińskim i zdecydowanie sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji. Solidaryzujemy się z wszystkimi ofiarami trwającej wojny. Jako naukowcy czujemy szczególną solidarność z ukraińskimi kolegami.  Zauważamy także w jak trudnej sytuacji mogą znajdować się nasi rosyjscy koledzy, sprzeciwiający się działaniom wojennym prowadzonymi przez Rosję w Ukrainie i z obawą obserwujemy skalę rosyjskich represji stosowaną wobec protestujących.

Jako naukowcy prowadzący badania podczas trwającej wojny stanęliśmy przed trudnym zadaniem dokumentowania gwałtownych przemian, które zachodzą i będą zachodzić w polskich miastach. Lublin i Kraków stały się jednymi z głównych miejsc, do których docierają masowo uchodźcy wojenni. W tych i pozostałych polskich miastach trwają wzmożone działania humanitarne i solidarnościowe akcje protestacyjne. Wielu z nas jest też zaangażowana w niesienie pomocy. Wojna w Ukrainie dotyka naszych badań w sposób bezpośredni. Choć religijna  aktywność społeczności ukraińskiej  w Polsce była od początku jednym z istotnych obszarów badawczych projektu, zdecydowanie nigdy nie wyobrażaliśmy sobie konieczności prowadzenia badań w tak dramatycznym kontekście.

Natalia Zawiejska i grupa projektu RUM